Chceme zdravé potraviny pre zdravý národ, zdravú budúcnosť a Slovensko bez GMO.

Ministerstvo súhlasí s pestovaním GMO na Slovensku!

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) odmieta zakázať pestovanie pôvodných geneticky modifikovaných plodín (GMO plodín). Uviedlo, že na to neexistuje konsenzus. Keďže MPRV zákaz nechce, znamená to, že pestovanie GMO plodín na Slovensku schvaľuje. Je to ignorancia občanov a zdravého rozumu. Pestovanie GMO vo svete neprinieslo splnenie sľubov ich výrobcov, prinieslo len problémy a riziká. Väčšina krajín EÚ ich pestovanie aj preto zakázala a to napriek tomu, že sa u nich nepestovali. Učinili tak z preventívnych dôvodov.

Existuje spoločenský konsenzus na zákaz GMO?

Existuje vládny konsenzus na zákaz GMO?

  • V predvolebnom AGRO-GMO dotazníku aj strany OĽANO a SME RODINA potvrdili, že počas volebného obdobia 2020-24 podporia a budú presadzovať zákaz pestovania GMO. Zatiaľ nebol zaznamenaný ani len pokus. Uskutočnila sa len zmena GMO zákonov, ktorá už umožňuje zakázať pestovanie povolených GMO. Samotný zákaz zrealizovaný nebol. Spomeňme si aj na aktivity OĽANO z roku 2015, kedy iniciovali zákaz GMO. Teraz takí aktívni už neboli.
  • V Programovom vyhlásení vlády SR 2021-24 je uvedená regulácia GMO. Žiadna regulácia sa neudiala, a keďže pestovanie GMO je u nás povolené, regulácia v takomto prípade by mala znamenať zakáz pestovania povolených GMO.

Po odovzdaní uvedenej petície sa GMO na Slovensku prestali pestovať. To však nič neznamená, keďže neexistuje oficiálny a právny zákaz. GMO priemysel je veľmi aktívny a nič nestojí v ceste, začať ich u nás opäť pestovať. Máme len nenaplnené sľuby a výsmech občanom, ktorí sa snažia niečo zmeniť.

Na konferencii Vidiek žije!, M. Ondráš poradca na MPRV, uviedol, že nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme a minister nechce vyvíjať žiadne aktivity, keďže sa tu GMO momentálne neaplikuje. Taktiež poznamenal, že Slovensko nemá generálny súhlas na ich používanie. Toto vyjadrenie stojí na vode.

Súhlas jednoznačne existuje a ak nejaký subjekt ohlási pestovanie schválených GMO plodín, bude už neskoro, pretože kvôli legislatívnemu procesu nebude možné tomu včas zabrániť. Väčšina krajín EÚ udelila preventívny zákaz, i keď sa u nich GMO nepestovali. Ondráš na konferencii aj prekvapivo poznamenal, že trend je taký, že GMO sa na konci dňa nevyhneme.

MPRV rovnako nesplnilo požiadavku petície súvisiacu s označovaním produktov vyrobených s použitím alebo bez použitia GMO. Vyrába sa obrovské množstvo potravín vyrobených s použitím GMO, napríklad mliečne a mäsové výrobky zo zvierat kŕmených GMO krmivom. V prieskumoch ich občania odmietajú, respektíve vyžadujú označovanie. Chýba nám právo slobodného výberu toho čo konzumujeme. Potrebujeme označenie, či boli výrobky vyrobené s použitím, respektíve bez použitia GMO.

Toto je v období, keď sa GMO osivársky priemysel spolu s Európskou komisiou snažia vymaniť novú generáciu GMO z pod EÚ legislatívy o GMO, čím sa neoverené nové GMO môžu bez hodnotenia rizík a označovania dostať na trh. Pritom zavádzajúco argumentujú nepodloženými tvrdeniami o spáse pre poľnohospodárstvo. Aj tu platí príslovie, keď vtáčika lapajú, pekne mu spievajú. Proti deregulácii nových GMO sa postavilo 420 000 občanov EÚ.

Ing. Peter Sudovský
Vyštudoval odbor Environmentálne inžinierstvo. Pracuje v oblasti ochrany životného prostredia. GM plodiny a potraviny považuje za hrozbu, zbytočnosť a krok vedľa, za ktorý nesieme určitú zodpovednosť my všetci.