V priebehu niekoľkých týždňov vám RNDr. Igor Šarmír, PhD postupne odhalí 12 najväčších lží propagandy v prospech GMO. Nad každou sa skúste dôkladne zamyslieť a vaše názory radi spoznáme v komentároch pod článkami, alebo na našej facebookovej stránke.
RNDr. Igor Šarmír, PhD, SPPK a Európsky hospodársky a sociálny výbor
História GMO je zároveň i históriu boja o verejnú mienky týkajúcu sa tejto témy. Od samotného začiatku sa biotechnologické spoločnosti snažili získať verejnú mienku na svoju stranu a do tohto boja investovali obrovské zdroje, ktoré dostali k dispozícii ich útvary v oblasti PR (Public Relations). Táto úloha sa ale ukázala byť komplikovaná pretože sa priamo nedalo preukázať, že by potraviny vyrobené na báze poľnohospodárskych GMO boli chutnejšie, lacnejšie alebo výživnejšie ako konvenčné, prípadne, že by mali pre spotrebiteľa nejakú inú priamu pridanú hodnotu. Argumentácia sa preto uberala iným smerom, ktorý neumožňoval jednoduché preverenie jej pravdivosti zo strany spotrebiteľa a zároveň bola a je ladená emotívne, tak aby bola zdôraznená údajná naliehavosť situácie, ktorá si vraj vyžaduje nové prístupy, ako i šľachetné úmysly výrobcov GM sadív. Napriek tomu sa ale s odstupom času dá pomerne ľahko dešifrovať a preukázať jej nepravdivosť, čo ale „propagandistov“ neruší. Bez ohľadu na vyvrátenie ich tvrdení neochvejne pokračujú v ich opakovaní, pretože vedia, že k významnej časti verejnosti sa argumenty odporcov nedostanú. Zámerom nasledujúcich riadkov je vykonanie malého prehľadu nepravdivých tvrdení obhajcov GMO spolu s vysvetlením podstaty ich zavádzania.
LOŽ č. 2 – Vo vedeckej komunite existuje konsenzus ohľadom neškodnosti konzumácie potravín vyrobených na báze poľnohospodárskych GMO
Nepravdivý argument, ktorý býva so železnou pravidelnosťou opakovaný v štýle, že 100 x opakovaná lož sa stáva pravdou. Na jeseň 2013, po tom ako s ním prišla prof. Anne Glover, vedecká poradkyňa bývalého predsedu Európskej komisie Manoela Barrosa, ho verejne dementovali vedci združení v ENSSER (Európska sieť vedcov pre sociálnu a environmentálnu zodpovednosť) http://www.ensser.org/increasing-public-information/no-scientific-consensus-on-gmo-safety/.
Pod túto deklaráciu sa podpísalo viac ako 300 významných vedeckých pracovníkov. Pozri tiež http://www.sppk.sk/clanok/212. Existenciu „konsenzu“ spochybňuje i skutočnosť, že viac ako 10 členských štátov, vrátane Nemecka a Francúzska, vyhlásilo moratórium na pestovanie kukurice MON 810, jedinej GM plodiny, ktorá sa v EÚ pestuje.