Trnava, 7.8.2023.
Na veľkú kritiku ministra Bíreša ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) uviedlo1, že na Rade EÚ sa nevyjadroval ku GMO, ale k nových genomickým technikám (NGT), tie v mene Slovenska opovážlivo schvaľoval2 a ospevoval. Opäť nehovorí pravdu, pretože produkty NGT (vrátane potravín) sú tiež GMO, rozhodol3 o tom aj Európsky súdny dvor.
Geneticky modifikované organizmy (GMO) sú organizmy, ktorých genetický materiál bol pozmenený spôsobom, aký sa prirodzene nevyskytuje. NGT rozhodne spadajú pod túto definíciu a preto ich produkty sú GMO. Urputná snaha vyhnúť sa ich označeniu „GMO“, je až tragikomická, no cieľ je jasný, zbaviť spotrebiteľa práva na slobodný a informovaný výber, pretože verejnosť GMO odmieta.
MPRV v reakcii tiež uviedlo, že odmietavá pozícia Slovenska k uvoľňovaniu GMO zostáva naďalej v platnosti, ale Bíreš nové GMO (NGT) na Rade EÚ neodmietol a práve táto akrobacia hovorí za všetko! Tvrdenie MPRV, že táto téma podnecuje paniku a šírenie dezinformácií je však pravdivé. Bírešove schvaľovanie nových GMO paniku verejnosti určite podnecuje a dezinformácie v tomto prípade šíri on a jeho rezort.
Cieľom návrhu4 Európskej komisie, ku ktorému sa na Rade EÚ Bíreš vyjadroval, je vylúčiť nové GMO vyrobené NGT z EÚ legislatívy o GMO, aby nemali hodnotené riziká a aby sa s nimi nakladalo, ako s konvenčnými plodinami. Ak aj Bíreš zvýraznil potrebu ich bezpečnosti pre zdravie a ŽP, mal takýto návrh Komisie úplne odmietnuť, pretože práve ten má za cieľ obísť kontroly bezpečnosti nových GMO. Namiesto toho NGT prorocky a bez dôkazov velebil.
NGT sú síce presnejšie, ako staršie genomické techniky na umelú modifikáciu DNA, no rozhodne nie sú presné a spoľahlivé5. Vedecké dôkazy napríklad preukazujú, že spôsobujú neželané zmeny DNA. Ich navrhnutá deregulácia je nevedecká a opovážlivá.
Slovenská koalícia občianskej spoločnosti6 a občania SR, ktorí stále podpisujú petíciu7, nevyzývajú k zákazu nových GMO, ale žiadajú aby boli prísne regulované podľa súčasnej EÚ legislatívy, ako pôvodné staré GMO. To znamená, aby mali hodnotené rizika, boli označené a aby členské štáty mali možnosť zakázať ich pestovanie. Až po všetkých týchto požiadavkách môže len začať diskusia o ich uvoľňovaní na trh EÚ. GMO priemysel proti takýmto podmienkam bojuje, pretože znemožňujú vstup ich produktov na trh a mať zisky, ktoré im zabezpečia patenty.
Súčasná legislatíva o GMO plne vyhovuje pre nové GMO. Chceme poradiť pánovi Bírešovi, aby nerobil v tejto vážnej téme zo seba amatéra a vyzývame ho, aby úplne a bez diskusie odmietol deregulačný návrh Komisie na vylúčenie nových GMO z pod tejto legislatívy. Argumenty nájde napríklad v podkladoch8, ktoré sme mu spolu so Slovenským zväzom včelárov zaslali.
Ing. Peter Sudovský; apolitická Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO; info@vsetkoogmo.sk ; www.slovenskobezgmo.org.