Pred nedávnom sme informovali, že Rada EÚ dala súhlas na dereguláciu nových GMO získaných novými genomickými technikami (NGT). Legislatívny proces sa tak posunul do trialógu, medzi Európskou komisiou, Europarlamentom (EP) a Rado EÚ. Na začatie trialógu bol ešte potrebný súhlas výboru EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, súhlas bol schválený dňa 8.4.2025.
Po týchto udalostiach rozbehnutý vlak deregulácie GMO nabral kritickú rýchlosť. Cieľom trialógu bude nájsť spoločnú verziu návrhu zákona, ktorý bude dereguľovať nové GMO, čo znamená, že sa uvoľnia pravidlá pre vstup GMO na naše polia a pulty. Po ukončení trialógu by ešte malo prísť definitívne záverečné hlasovanie o návrhu z trialógu.
Peter Sudovský z občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO tvrdí:
„Konečnú verziu deregulácie si netrúfame odhadnúť, ale už vieme, že každá bude zlá. Situáciu považujeme za veľmi vážnu a nepochopiteľnú. Súčasný regulačný rámec pre GMO plne vyhovuje aj novým GMO, nevidíme ani jeden rozumný dôvod na dereguláciu. NGT nie sú také presné a spoľahlivé, môžu priniesť riziká pre zdravia a prírodu, to potvrdilo aj mnoho vedcov a inštitúcií. Deregulácia nesmie nastať, bude vyhovovať len biotechnologickému priemyslu a nás bude ohrozovať“
Návrh na dereguláciu, ktorý priniesla Európska komisia, navrhuje zrušiť pre väčšinu GMO povinnosť hodnotenia rizík, vysledovateľnosť, označovanie a štáty stratia možnosť zakázať ich pestovanie. Bez označenia stratíme možnosť slobodného informovaného rozhodnutia, bez hodnotenia rizík sa dostanú na trh rizikové plodiny, pričom bude pošliapavaný princíp predbežnej opatrnosti zakotvený v práve EÚ.
Viac k problematike sa dozviete v brífingu, stanovisku viac ako 200 organizácii z EÚ, alebo v hromadnej pripomienke.