V Európe narastá znepokojenie nad intenzívnou snahou biotechnologického odvetvia o vylúčenie rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami z GMO zákonov, ktoré stanovujú pravidlá hodnotenia rizika, monitorovania a označovania produktov získaných genetickými technikami. Výsledkom môže byť neregulované, nekontrolovateľné a nezvratné šírenie týchto nových GMO do životného prostredia s dopadom na ekosystémy, poľnohospodárstvo a výrobu potravín.
Po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (ESD) z 25.júla 2018, že táto nová generácia geneticky modifikovaných organizmov musí byť regulovaná platnými EÚ zákonmi o GMO, spustilo biotechnologické odvetvie intenzívny lobbing s cieľom presvedčiť o potrebe a bezpečnosti novej generácie GM organizmov a oslabiť GMO legislatívu.
V roku 2019 členské štáty EÚ požiadali Európsku komisiu o vypracovanie štúdie, ktorá by prehodnotila možnosť deregulácie nových genetických techník. Štúdia, ktorej zverejnenie sa očakáva do konca apríla, je založená na konzultáciách s členskými štátmi a inými zainteresovanými stranami.
Avšak, nedávna analýza ukazuje, že väčšina vstupov (74 %) pochádza z odvetvia poľnohospodárskeho priemyslu, ktoré je naklonené k deregulácii nových GMO. Konzultácia navyše obsahovala dvojnásobný počet otázok o potenciálnych výhodách nových GMO ako otázok o potenciálnych rizikách.
Organizácia Corporate Europe Observatory (CEO), ktorá sa snaží odhaliť a spochybniť privilégiá a vplyv korporácií s ich lobistami pri tvorbe politiky EÚ, zverejnila správu a súbory CRISPRfiles (pomenovaných podľa najznámejšej novej genetickej techniky na modifikáciu genómu CRISPR-Cas), ktorými odhalila nové nekalé taktiky, ktoré používa biotechnologický priemysel a výskum na prípravu pôdy pre dereguláciu nových GMO.
Informácie v týchto dokumentoch sú získané na základe žiadostí o sprístupnenie informácií od Európskej komisie, holandskej a belgickej vlády a napríklad odhaľujú, že:
Európska spoločnosť dlhodobo odmieta produkty genetických techník. V týchto dňoch 162 organizácií z celej EÚ (vrátane Slovenska) vyzvali listom Európsku komisiu, aby bola za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami.
V liste sa okrem iného odvoláva na vedecké publikácie, ktoré ukazujú, že nové techniky genetickej modifikácie umožňujú vykonať významné genetické zmeny, ktoré sa môžu významne líšiť od tých, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode.
Môžu spôsobiť vznik celého radu nežiaducich genetických modifikácií, čo môžu viesť k produkcii nových toxínov alebo alergénov, alebo k prenosu génov odolnosti voči antibiotikám.
Aj zamýšľané modifikácie môžu mať za následok vznik čŕt, ktoré by mohli vyvolať obavy o bezpečnosť potravín, životné prostredie alebo životné podmienky zvierat. Navyše produkty získané genetickými technikami je možné patentovať, pretože sú novými produktmi a technický proces ich výroby sa zásadne líši od tradičných techník šľachtenia.