V priebehu niekoľkých týždňov vám RNDr. Igor Šarmír, PhD postupne odhalí 12 najväčších lží propagandy v prospech GMO. Nad každou sa skúste dôkladne zamyslieť a vaše názory radi spoznáme v komentároch pod článkami, alebo na našej facebookovej stránke.
RNDr. Igor Šarmír, PhD, SPPK a Európsky hospodársky a sociálny výbor
História GMO je zároveň i históriu boja o verejnú mienky týkajúcu sa tejto témy. Od samotného začiatku sa biotechnologické spoločnosti snažili získať verejnú mienku na svoju stranu a do tohto boja investovali obrovské zdroje, ktoré dostali k dispozícii ich útvary v oblasti PR (Public Relations). Táto úloha sa ale ukázala byť komplikovaná pretože sa priamo nedalo preukázať, že by potraviny vyrobené na báze poľnohospodárskych GMO boli chutnejšie, lacnejšie alebo výživnejšie ako konvenčné, prípadne, že by mali pre spotrebiteľa nejakú inú priamu pridanú hodnotu. Argumentácia sa preto uberala iným smerom, ktorý neumožňoval jednoduché preverenie jej pravdivosti zo strany spotrebiteľa a zároveň bola a je ladená emotívne, tak aby bola zdôraznená údajná naliehavosť situácie, ktorá si vraj vyžaduje nové prístupy, ako i šľachetné úmysly výrobcov GM sadív. Napriek tomu sa ale s odstupom času dá pomerne ľahko dešifrovať a preukázať jej nepravdivosť, čo ale „propagandistov“ neruší. Bez ohľadu na vyvrátenie ich tvrdení neochvejne pokračujú v ich opakovaní, pretože vedia, že k významnej časti verejnosti sa argumenty odporcov nedostanú. Zámerom nasledujúcich riadkov je vykonanie malého prehľadu nepravdivých tvrdení obhajcov GMO spolu s vysvetlením podstaty ich zavádzania.
LOŽ č. 12 – GMO sú výsledkom vysokej úrovne vedeckého poznania a obrovských investícií do vedeckého výskumu. Z tohto dôvodu, kto spochybňuje GMO, spochybňuje i samotnú vedu.
Vytvorenie GMO je výsledkom aplikovania určitej úrovne vedeckého poznania, ktoré sa ale ďalej vyvíja. GMO sú teda iba komerčnou aplikáciou tejto úrovne a v žiadnom prípade si ju nemožno zamieňať s „vedou“, ktorá je procesom, pričom nové poznatky často spochybňujú staré. Odporcovia GMO spomedzi vedcov v zásade pochybujú o absolútnej platnosti určitého stavu poznania a poukazujú na jeho limity. Pochybovanie a kritické myslenie patria medzi hlavné predpoklady vývoja vedy. Pochybovanie o neškodnosti niektorých komerčných aplikácií určitého stavu vedeckého poznania teda v žiadnom prípade neznamená spochybňovanie vedy. Kritici nie sú proti vedeckému výskumu, ale požadujú, aby uvedeniu „komerčných aplikácií“ na trh predchádzalo ich adekvátne vedecké posúdenie, plne nezávislé na výrobcoch. To dnešné (vykonávané v EÚ Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, EFSA) za také z viacerých závažných dôvodov nepovažujú.