V priebehu niekoľkých týždňov vám RNDr. Igor Šarmír, PhD postupne odhalí 12 najväčších lží propagandy v prospech GMO. Nad každou sa skúste dôkladne zamyslieť a vaše názory radi spoznáme v komentároch pod článkami, alebo na našej facebookovej stránke.
RNDr. Igor Šarmír, PhD, SPPK a Európsky hospodársky a sociálny výbor
História GMO je zároveň i históriu boja o verejnú mienky týkajúcu sa tejto témy. Od samotného začiatku sa biotechnologické spoločnosti snažili získať verejnú mienku na svoju stranu a do tohto boja investovali obrovské zdroje, ktoré dostali k dispozícii ich útvary v oblasti PR (Public Relations). Táto úloha sa ale ukázala byť komplikovaná pretože sa priamo nedalo preukázať, že by potraviny vyrobené na báze poľnohospodárskych GMO boli chutnejšie, lacnejšie alebo výživnejšie ako konvenčné, prípadne, že by mali pre spotrebiteľa nejakú inú priamu pridanú hodnotu. Argumentácia sa preto uberala iným smerom, ktorý neumožňoval jednoduché preverenie jej pravdivosti zo strany spotrebiteľa a zároveň bola a je ladená emotívne, tak aby bola zdôraznená údajná naliehavosť situácie, ktorá si vraj vyžaduje nové prístupy, ako i šľachetné úmysly výrobcov GM sadív. Napriek tomu sa ale s odstupom času dá pomerne ľahko dešifrovať a preukázať jej nepravdivosť, čo ale „propagandistov“ neruší. Bez ohľadu na vyvrátenie ich tvrdení neochvejne pokračujú v ich opakovaní, pretože vedia, že k významnej časti verejnosti sa argumenty odporcov nedostanú. Zámerom nasledujúcich riadkov je vykonanie malého prehľadu nepravdivých tvrdení obhajcov GMO spolu s vysvetlením podstaty ich zavádzania.
LOŽ č. 3 – Nezávislé vedecké štúdie nepreukázali žiaden negatívny dopad na zdravie stoviek miliónov Američanov, ktorí už 20 rokov každodenne konzumujú potraviny na báze poľnohospodárskych GMO.
Žiadna vedecká štúdia, a už vôbec nie nezávislá, nemohla predmetný fenomén skúmať, pretože v USA nie sú oddelené výrobné a distribučné reťazce s a bez GMO. Nemožno teda dať dokopy významný štatistický súbor Američanov, ktorí by GMO vôbec nekonzumovali. Na druhej strane, USA sú krajinou s veľmi vysokým výskytom tzv. civilizačných chorôb (alergie, obezita, niektoré typy rakoviny), teda patológií, ktoré kritici GMO s pomedzi vedeckej komunity očakávajú práve v súvislosti s dlhodobou konzumáciou predmetných potravín. Nemožno ale jednoznačne preukázať súvis medzi príčinou a dôsledkom, pretože potenciálnych rizikových faktorov je v USA viac.